Espresso je nápoj původem z Itálie, připravený dle daných pravidel a norem. Historie přípravy esrpressa sahá do konce 19. století a pochází s největší pravděpodobností ze slova esprimere (it.) – vytlačený.

 

 

 Příprava

Základem pro přípravu je správně umletá káva o váze 7 - 7,5 g a stlačena váhou 20 kg. Espresso se připravuje filtrací vodou, která je ohřátá na 90°C a výsledná teplota kávy v šálku je 83-85°C. Voda by měla být přes kávu filtrována tlakem 9 Barů po dobu ~25 sekund a emulze by měla vytékat souvisle do objemu ~25 ml (pokud výsledný nápoj neodpovídá daným normám, možou příčinou je nevhodně umletá káva), za těchto podmínek lze z kávy dostat opravdu jen to nejlepší, co v sobě má.

Výsledek

Správné italské espresso je připraveno do vhodného šálku o objemu 60ml. Na hladině vznikne při správné přípravě lesklá hnědě mramorovaná pěna (créma). Odstíny hnědé připomínají dřevo třešně a kalvádosu. Espresso připravené z kávy obsahující robusty vytváří při filtraci více crémy.

Senzorické vlastnosti

Pokud si přivoníte k epsressu můžete cítit tóny květin, sušeného ovoce, toastového chleba nebo hořké čokolády. Hořká a nakyslá chuť jsou v rovnováze a není ani jedna z nich znatelně výraznější. V chuti je plné nejsou cítit negativní nahořklé, spálené a nakyslé tóny. Chuť espressa pomalu a příjemně doznívá...

Nejčastější znaky špatné přípravy

výrazná hořkost: káva je přepražená, nevhodná káva nebo směs, káva je přepálená - je vystavena delší dobu vysoké teplotě, hrubě namletá nebo nízký tlak

výrazná kyselost: nevhodná káva

nepříjemná vůně:  rychlá filtrace při velmi hrubém mletí nebo dlouhá filtrace při velmi jemném mletí

velmi tmavá suchá pěna: příliš jemné mletí

velmi světlá řídká pěna: velmi hrubé mletí